Yeni Başlayanlar için SEO Klavuzu – 2018

SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu ) web sayfalarının, arama motorlarında üst sıralarda yer almak için optimize edilmesi işlemidir.

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Arama motorları temel olarak, yapay zekaya sahip botlar ile, web sitelerini ziyaret ederek içeriklerini indeksler. Daha sonra indekslenen içerikleri analiz ederek, arama yapan kullanıcıları en doğru siteye ulaştırmayı hedefler.

Bir etken olarak, diğer web sayfalarından alınan linkleri öneri olarak kabul eder. Bu nedenle, kaliteli web sitelerinden alınan linkler çok önemlidir.

Sitem İçin Neler Yapmalıyım? 

Yeni başlayanlar için seo önerileri olarak ve sitenizi arama motorlarında üst sıralara taşımak için başlangıçta aşağıda ki adımları uygulayabilirsiniz.

– Web sitenizin alt sayfalarında kendinizi kesinlikle tekrar etmeden kaliteli içerikler üretmeye özen gösterin. Sayfanın başlığı, açıklaması ve içeriği birbirleriyle bağlantılı olsun.

– Web sitenizi başta Google olmak üzere arama motorlarına tanıtın. Mümkünse bir site haritası ile sayfa ayırımlarınızı belirtin.

– Bir blog yazarı iseniz, düzenli ve okunabilir içerik üretin. Unutmayın siz sitenize ne kadar önem verirseniz, Google’da o kadar öner verir.

– Sosyal Medya platformlarını aktif olarak kullanın. Kitlelerin ilgisini çekecek başlıklar ile buna uygun içerikler üretin.

– Ziyaretçilerin sayfanızda vakit geçirmesini sağlayacak içerikler üretin. Ziyaretçileri düz metin içeriklerde boğmak yerine, resimler ve videolar ile sitenizde kalmalarını sağlayın.

– Sayfalarınız arasında bağlantılar ( Internet link ) kurun.

– Özgün olmaya gayret gösterin. Arama motorları kopya içerikleri algılayarak öncesi ve sonrası analizini yapabilir. Bu durumda emek sarfetmeden ürettiğiniz içerik alt sıralarda yer alacaktır.

– Otorite siteleri kaynak olarak kullanıp, içerik sonlarında bu kaynakları belirtin.

– Sayfa başlığınızı değişmeyecek şekilde planlayın. Değiştirilen başlıklarda yeniden indekslenme süreniz vakit alabilir.

– Site başlığınızı ve yoğunlaşacağınız kelimeye karar vermeden önce mutlaka araştırma yapın. Kullanıcıların Google’da nasıl arama yaptıkları, arama sonuç sayısı rekabeti özetleyecektir. Ayrıca önerilen aramalar içerisinde analiz yaparak başlığınıza karar verin.

– Web siteniz anahtar kelime girişi destekliyorsa, Ubersuggest ( https://neilpatel.com/ubersuggest/ ) gibi araçları kullanarak yakın anahtar kelime girişlerine mutlaka göz atın.

– Mutlaka SSL kullanın. Google tarafından 6 Ağustos 2014 tarihinde yapılan açıklamada, SSL kullanan sitelere sıralamada öncelik sağlanacağı duyuruldu. ( Kaynak : http://googleonlinesecurity.blogspot.co.uk/2014/08/https-as-ranking-signal_6.html )

– Kaliteli olmayan sitelerden bağlantı ( link ) almamaya çalışın. Bazen size fayda yerine zarar olarak dönebilir. Bununla birlikte, kalitesiz sitelere bağlantı vermemeye çalışın.

– Google Page Insights gibi test araçlarını mutlaka kullanın ve sitenizin hızlı açılmasını sağlayın.

Bu kılavuz yeni başlayanlar için yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir