Aşırı Kaynak Tüketimi Nedir? Nasıl Engellenir?

Aşırı Kaynak Tüketimi, bir projenin ( web sitesinin ) öngörülen kaynakların üzerinde çalışması durumudur. Bu durum, projenin hit alması ya da yanlış kurgulanması nedeniyle ortaya çıkar.

CPU Kullanım

1’inci durumda ( hit, ziyaretçi ) Load Balancing gibi alternatif methodlar kullanılarak yük dengeleme yapılabilir. Proje kurgusu ile ilgili bugün WordPress üzerinden gideceğiz. WordPress siteler, bilinçsiz kurgulandığında kaynak katili durumuna gelebiliyor. Peki bu durumun önüne nasıl geçeriz?

Bu konuda 2010 yılında paylaştığımız yazı şuradadır : WordPress Performans Ayarları

Bu bilgilere ek olarak neler yapabileceğimize bakalım.

CACHE EKLENTİLERİ 

WP Fastest Cache benzeri eklentiler, sayfalarınızı cache’leyerek, her ziyaretçi için MySQL sorgusu gönderilmesini engeller. Böylece, hem ziyaretçileriniz sayfanızı daha hızlı ziyaret eder, hem de bağlı olduğunuz sunucu daha az yorulmuş olur.

wp-cron.php PROBLEMİ 

wp-cron.php dosyası, Eklenti güncelleme, tema güncelleme, Zamanlanmış yazılar gibi bir çok işlevi bir arada yapar. Ancak, bu işlem sayfanıza giren her ziyaretçi tarafından sorgulanmış olur. Şayet, Zamanlanmış yazıları çok sık kullanmıyorsanız, aşağıda ki satırı wp-config.php dosyanıza ekleyerek, iptal etmenizi öneririm.

define(‘DISABLE_WP_CRON’, ‘true’);

Şayet bu işlemleri kullanıyorsanız, bu dosya için manuel cron eklemenizi öneririm.

SPAM YORUMLAR 

İnternet üzerinde binlerce otomatik yorum botu dolaşıyor. Bir önlem almazsanız, sitenizde istemediğiniz binlerce yorum ile karşılabilirsiniz. Elbette bu yorumlar veritabanı tablolarınıza hızlı bir şekilde yazıyor ve kaynak tüketimine neden oluyor. Bir Captcha eklentisi kullanarak bu durumun önüne geçebilirsiniz.

Öneri : BWS Captcha

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir