WordPress Performans Ayarı

WordPress yazılımı belirli bir ziyaretçiye uğraştıktan sonra ciddi anlamda performans ayarına ve birtakım düzenlemelere ihtiyaç duyuyor. Konunun örneği ile bir çok kez karşılaştığım için bu konuda yaptığım ve bir nebze olsun sistemi rahatlatan küçük ipuçlarını açıklayacağım.

1. İlk olarak eklentilerimize göz gezdirmemiz gerekecektir. Özellikle son zamanlarda StatPress eklentisinin sunucu üzerinde işlemci faciasına yol açtığına şahit oldum. 20’nin üzerinde wordpress kurulu sistemlerde StatPress ile çalışanları server load’ları üzerinden ayırt edebiliyorsunuz. Sunucu yönetiminiz varsa, StatPress yüklenme işleminde işlediği sorguları incelerseniz ne demek istediğimi daha iyi bir şekilde anlayabilirsiniz. Bu noktada StatPress kullanan projelerin sunucu yöneticileri / ISP Sağlayıcıları tarafından “Aşırı kaynak kullanımı / tüketimi” nedeniyle kapatılması olasıdır.

2. Kullandığımız tema kontrol etmemiz kriterler listesinde başlarda bulunuyor.  Her ne kadar  kendini kanıtlamış bir yazılımda olsa, WordPress tarafında müdahale etmemiz gereken yerler mutlaka var. Sayfa yüklenirken başlığı, meta keyleri hatta benzeri bir çok gereksiz şeyi veritabanından çeker WordPress. Bir çok temada aşağıda ki satırları görüntüleyebilirsiniz ;

if (is_home () ) { bloginfo(‘name’); echo ” – “; bloginfo(‘description’)

Sayfa yüklenirken title çekmesi çok anlamsız bir durum olur çünkü bu title zaten tarafımızdan belirleniyor. Bu durumda html tagları arasına yerleştirmemiz yeterli olacaktır.

<title> Statik Title </title>

şeklinde gereksiz bir sorgudan kurtarabiliriz yazılımımızı. Gözüme takılan bir diğer nokta charset. WordPress karakter kodlamasını dahi veritabanından aşağıda ki kodla çeker ;

charset=<?php bloginfo(‘charset’); ?>

Charset’in tarafımızdan belirlenmesi de bir sogudan kurtaracaktır.

Generator’ın wordpress olarak belirlenmesinde sürüm bilgisi veritabanından çekilir ;

name=”generator” content=”WordPress <?php bloginfo(‘version’); ?>”

Yerine ;

name=”generator” content=”WordPress 3.0″>

Kullanılabilir.

Özellikle head tagları içinde bu şekilde çekilen ve statik olarak ayarlayabileceğimiz bir çok sorgu mevcut. Bu sorguları manuel olarak değiştirirsek sayfamızın açılış hızında gözle görülür değişiklikler olacaktır.

Bu değişikliklerin tamamı temaya ait header.php dosyasında olup aynı şekilde değiştirilebilecek footer.php dosyası üzerinde de ayarlar bulunmaktadır. Footer.php dosyasında site ismi, URL adresi gibi bilgiler de veritabanından çekilir.

Bu dosyalar, alt sayfalarımızın tamamında çağırıldığı için alt sayfaların açılış hızlarınıda etkileyecektir.

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir