Wikipedia neden kapatıldı?

En büyük online, özgür ansiklopedi Wikipedia erişimi, 27 Nisan 2017 tarihinde BTK tarafından kapatıldı. Peki yasağın altında yatan sebep nedir, Wikipedia erişimi neden kapatıldı?

Wikipedia

Yapılan açıklamalar ve vikipedi yurtdışı erişimlerinden alınan bilgiye göre, İngilizce vikipedide yer alan “Kuzey Suriye’de Türk İşgali”, “Suriye İç Savaşı’na yabancı müdahalesi” ve “Devlet destekli terörizm” maddelerinde yer alan bölümlerin, erişim engeline sebep olduğu anlaşılıyor.

Bunun dışında basında yer alan diğer iddialara göre, Ülkemizi “terör” ile aynı düzlemde gösteren paylaşımların/içeriklerin bulunduğu, yapılan girişimler sonucunda bu içeriklerin kaldırılmadığının tespit edilmesi üzerine yasağın konulduğu belirtiliyor.

Ülkemizde Wikipedia bu yazının yazıldığı 3 Mayıs 2018 tarihinde hala yasaklı durumda.

Wiki, 2 Mayıs’ta resmi Twitter hesabından “Türkiye’yi Özledik” başlığı ile bir video hazırladı. Twitter Paylaşımının tam metini :

It has been one year since Wikipedia has been blocked in Turkey. Today, we commemorate this loss of knowledge. Share this video and let the world know that #WeMissTurkey

Yetkililerimizden yapılan açıklamalar ışığında, Vikipedi sisteminin kontrollü olarak ilerlemesi, rehabilite edilmesi durumunda yasağın kaldırılacağını biliyoruz. Ancak geçen zaman içerisinde site yetkilileri tarafından böyle bir girişim olmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir