Web Sitesi zorunluluğu getiren yasa

2011 yılının Şubat ayından bu güne kadar sık sık duyduğumuz “Web sitesi zorunlu hale geliyor“, “Herkes web sitesi yaptıracak” konuşmalarını bizde kendimizde açıklayalım istedik. Nedir bu yasa, kimleri kapsıyor, ne yapılmalı diye birlikte inceleyelim.

Öncelikle Şubat 2011 Resmi Gazetesinden olayın orjinaline göz atabilirsiniz.

Kimler web sitesi yaptırmak zorundadır? 

Bu durum kimine göre Limited, Ananonim şirketleri ile sermayesi bölünmüş Komandit şirketleri kapsıyor.

Amaç Nedir?

İnternet hemen her noktadan erişilebilir bir bilgi kaynağıdır. Dolayısıyla Yeni Ticaret Kanunu, hangi firma kimin, kaç kişiden oluşuyor diye araştırmak yerine bu bilgi ağında ki yerini almasını öngörüyor gibi duruyor. Bir kullanıcı firmanın internet sitesine girdiğinde firma ile ilgili secereyi görüntüleyebilmelidir düşüncesi de olabilir.

İçerik Zorunlulukları nelerdir? 

Yasa üzerinden gittiğimizde, Üçüncü kısım madde 39 şöyle der ;

“Tescil edilen ticaret unvanı, ticari işletmenin görülebilecek bir yerine okunaklı bir şekilde yazılır. Ayrıca, tacirin işletmesiyle ilgili olarak kullandığı her türlü kâğıt ve belgede, tacirin sicil numarası, ticaret unvanı, işletmesinin merkezi, tacir sermaye şirketi ise taahhüt edilen ve ödenen sermaye, internet sitesinin adresi ve numarası gösterilir. Anonim, limited ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerde, sırasıyla yönetim kurulu başkan ve üyelerinin; müdürlerin ve yöneticilerin adları ile soyadları gösterilir. Tüm bu bilgiler şirketin internet sitesinde de yayımlanır.”

Madde 198, 353, 359 gibi takip eden maddelerde web sitesinde yayınlanması gereken ilan, duyurular ve raporlar ile ilgili içerikler mevcut.

İnternet üzerinde yaptığım araştırma da şunları gördüm ki ; 

– Çıkarılan yasa o kadar uzun ki, okurken anladığınız yerleri de unutuyorsunuz.
– O kadar çok “Web sitesi zorunluluğu detayları!” başlıklı haber yapılmış ki bildiklerinizi de unutuyorsunuz.
– Bu işten nasıl çıkar sağlarız diyen webmasterlar piyasaya öyle bir dalmış ki, okuduğunuzda site yaptırmalıyım diye düşünüyorsunuz. Yazıyı okurken kenarında kıyısında “Web sitesi şu kadar TL” yazmadığına emin olmanızı öneririm. Reklamdır, aldırmayın.
– Haber siteleri “Web sitesi zorunluluğu kalktı” diye bağırıp çağırıyor ; böyle bir duyum almadım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir