Turk.Net İnternet Bağlantısı ile İlgili

Uzun süredir malum sağlayıcıda yaşadığım problemler nedeniyle alternatif bir yol arıyordum. Bulunduğum konuma gelebilecek başka sağlayıcı olmadığı için Turk.Net’in geldiğini öğrendiğim Ocak 2018’e kadar problemden probleme koşturdum. 3 Aydır tecrübe ettiğim Turk.Net ile ilgili tecrübelerimi paylaşmak istiyorum.

Öncelikle bağlantı süreci ve bağlantı hızları süper. Senelerdir 8-10 Mbit arasında sürünen bir kullanıcı olarak, sağladıkları 35Mbit hattı gerçekten veriyorlar. Yine gerçekten limitsiz, AKN gibi sinir bozucu bir olay yok.

Şu sıralarda, kullanıcı getirene ve getirdiği kullanıcıya da 1 aylık ücretsiz internet veriyor. İhtiyaç olursa NYE45XT90IMH kodunu kullanabilirsiniz.

Mevcut modeminizde, bağlantınızda hiçbir problem olmuyor. Yani günlerce kesinti olayı söz konusu değil. Geçişiniz yapılıyor ve sizin yalnızca modem üzerinde kullanıcı adı şifre güncellemesi yapmanız yeterli oluyor.

Turk.Net abonesi olmadan önce… 

Bir çağrı merkezi olmadığını, arayıp bağırıp çağıramayacağınızı bilmeniz gerekiyor. Zaten uygun fiyatlarla sağlanan internetin desteğini online olarak alabiliyorsunuz. UI tarafı biraz daha geliştirilmiş olsa, çok güzel bir portalları var. Bazen tıkladığınız menüye göre saçmalayabiliyor yada takılıp kalabiliyor.

Tüm internet kullanımınızı raporlayabiliyor, faturalarınızı ödeyebiliyorsunuz. Tabii bir problem olduğunda da ulaşabileceğiniz tek kanal burası. İnternetiniz yok ya mobilden ya da alternatif çözümlerle buraya ulaşıp, giriş yapıp kayıt oluşturmak gerekiyor.

Aslında tek memnun olmadığım nokta burası diyebilirim. Şu ana kadar bu ay 2 kez, önce ki aylar toplam 2 kez olmak üzere 4 kez kesinti yaşadım. Telefondan hotspot açıp buraya ulaşıp, bir kayıt açıyorsunuz ve kaydın akıbetini sorgulamak, öğrenebilmek neredeyse çin işkencesi. Destek talebine döndüler mi dönmediler mi maalesef anlayamıyorum bende portaldaki “Teknik Bilgiler” menüsünde sürekli yenileme yapıyorum.

Küçük kesintilerde aşılsa, bence Türkiye’nin 1 numaralı internet sağlayıcısı olacaklar.

Bu arada konumum itibariyle 35Mbit bağlantı alıyorum. Farklı lokasyonlarda bulunan arkadaşlarımın daha yüksek değerler aldığını biliyorum. Başvuru sırasında, konumunuzu seçtiğinizde, maksimum hat kapasitesi görüntüleniyor. Bu şartlarda 10 Mbit bile olsa, “Adil Kullanım Kotanızın %80’ine ulaştınız” gibi mesajlar almaktansa, yine tercih ederdim.

İyi ki varsın Turk.Net!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir