Drone nedir, ne değildir?

Bugün, Drone nedir? sorusuna cevap arayacağız.

İnsansız Hava Aracı ( İHA )’nın temelinde yatan teknoloji Drone, ilk olarak 2006 yılında Çin’de üretilmeye başlanmıştır. 4 Pervanesi olması dolayısıyla, helikopter, uçak gibi hava araçlarına göre kullanımı ve yönetimi daha kolaydır. Kullanılan ek aparatlar ile mesafeler arttırılmak ile birlikte, genel anlamda 30 Metre ile 4.5 KM arasında menzili bulunur. Aklınıza gelen ilk cümle doğru, ne kadar ödersek, o kadar teknoloji!

Merak edenler için, fiyatlar 100 TL ile hayalleriniz arasında değişiyor. Ancak, bugün 5000-6000 TL aralığında çok iyi denilebilecek bir cihaz alabiliyorsunuz. Tahmin edebileceğiniz üzere 100 TL’lik cihazları da evinizde doya doya çarparak kullanabilirsiniz.

Gelişmiş konuları uzmanından alacağımız yanıtlar ile farklı bir başlıkta toplayacağız. Bugün temel olarak akıla ilk gelen sorulara cevap verelim.

Düşerse? 

Orta ve Üst seviyede ki cihazları düşürmek çok zor. Cihazların bir çoğunda GPS bulunuyor ve sıkıştığınız yerde kumandayı kapatırsanız ortalama 40-50 cm’lik sapmalar ile iniş yapıyor. Sert iniş yaparsa, küçük hasarlar meydana gelebilir fakat sökülüp takılabilen onlarca parçayı internetten temin edebilirsiniz.

Ne Bilmem Gerekiyor? 

Öncelikle küçük bir cihaz alarak yön kabiliyetinizi oturtmakta fayda var. Görerek uçmayı öğrenmeniz gerekiyor. Aksi durumda küçük kazalar yapabilirsiniz.

Ne kadar hızla gidiyor? 

Elbette çok hızlı ve çok yavaş modeller mevcut. Ortalama 10/15 km/saat hızla gittiğini söyleyebiliriz. Cihazın hafif olma şartı nedeniyle kullanılan malzeme ciddi zarar verecek boyutta değil. Bunu söyledik diye kimse pervanelere kafa atmasın!

Ne kadar uçabilirim? 

1 tam dolu batarya ile 6-25 dakika arasında uçabilirsiniz. Tabi durum Rüzgar ve cihazı yormanıza göre de değişecektir. Benim elektronik bilgim var, Lipo pilleri tanırım diyorsanız bu soru da hayal gücünüzle yanıtlanabilir.

Giriş seviyesinde sormak istediğiniz konuları yorumdan iletebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir