Firmalara Özel Mikro Blog Yammer – Yammer Nedir?

Son haberler Microsoft’un Yammer’ı 1.2 milyar dolara satın alacağı yönünde. Wall Street Journal‘ın dün paylaştığı bilgiye göre Microsoft ve Yammer yöneticileri el sıkıştılar. Ancak resmi açıklamaların ne zaman geleceği bilinmiyor.  2008 yılında kurulan Yammer, şirketlere sosyal ağ hizmeti sunuyor. Şirket şu zamana kadar 140 milyon doların üzerinde yatırım aldı

Yammer, 2008 yılında PayPal’ın operasyondan sorumlu eski genel müdür yardımcısı David O. Sacks tarafından kurulan bir şirket. Şirketler için tasarlanmış bir sosyal ağ olarak tanımlanan Yammer kurumsala yönelik tasarımıyla Twitter ve benzeri servislerden ayrışıyor. Ücretsiz üyelik ve aylık 5 Dolarlık ücretli üyelik modelleriyle hizmet veren Yammer’da kullanıcılar, çalıştıkları şirketlerin sosyal ağ odalarına üye oluyorlar ve buradan paylaşımlarda bulunuyorlar.

Risk sermayesi yatırımcılarından toplamda 142 milyon Dolar tutarında fon toplamayı başaran firmanın şu anda dünya genelinde 200.000′in üzerinde şirkette kullanıldığı söyleniyor. Yammer’ı kullanan firmalar arasında AMD, Cisco ve LG gibi pek çok teknoloji firması da mevcut. Dolayısıyla Microsoft’un kurumsala yönelik sosyal ağ hizmetleri veren Yammer’ı almak istemesi son derece doğal. Microsoft zaten başarılı sosyal ağ firmalarına ilgi duyması ile tanınan bir şirket ve 2007 yılında Facebook’u satın almak için harekete geçerek Mark Zuckerberg’e 15 milyar Dolar önermişti.

Peki ama Microsoft, Yammer’ı satın alırsa bu sosyal ağ şirketinden nasıl yararlanacak? Öncelikle, firmanın Windows Live markasını kısa süre önce sonlandırdığını ve kullanıcılarla etkileşim konusunda yeni yöntemler düşündüğünü belirtmememiz gerekiyor. Bu noktada Yammer’dan alınan altyapı ve bilgi birikimi, Microsoft için son derece önemli faydalar sağlayabilir. Ayrıca Microsoft, sosyal ağ alanında da bireysel kullanıcılara yönelik yeni bir ağ açmanın fayda sağlamayacağını muhtemelen fark etmiş durumdadır. Facebook ve Twitter zaten şu anda son derece popüler ve Google bile, Google Plus ile doğru düzgün bir başarı yakalayamamış durumda. Bu yüzden de kurumsal pazara yönelik bir hamle yapmak çok daha mantıklı gibi gözüküyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir