GParted ile ext4 Disk Genişletmek

Bu yazımızda Gparted ile Linux ext4 sisteminde disk genişletmeyi anlatıyor olacağız. Uygulamamızı Hyper-V sanallaştırma platformunda gerçekleştireceğiz. VMWare ya da farklı sanallaştırma platformları ile fiziksel sunucularda da işlem adımları değişmeyecektir.

Öncelikle sanal sunucumuza ait disk’i Properties bölümünden genişletiyoruz ;

Öncelikle yeni disk boyutumuzu yazarak “Expand Virtual Hard Disk” seçeneğini işaretliyoruz. Bu işlem sanal sunucumuza ait diskimizi genişletiyor olacak. Updating sürecinin ardından sanal sunucumuza Gparted ISO’sunu mount ediyoruz ve başlatıyoruz.

Not : İşlemlerimiz öncesinde her işlemde olduğu gibi yedeklemeyi unutmamanız tavsiye edilir.

Boot ekranında standart özellikler üzerinde “Enter” ile ilerliyoruz.

Gparted ekranında öncelikle disk listemizi göreceğiz. Dağılım genel olarak aşağıda ki gibi olacaktır;

Örneğimizde ayrılmamış disk alanı ve 1st partition arasında swap’in olduğunu görüyoruz. Birleştirme işlemi için öncelikle arada ki swap’i silmemiz gerekiyor. swap’in üzerine gelerek üst bölümde ki butonlardan Delete’e basıp, onaylayarak silme işlemini gerçekleştiriyoruz.

Daha sonra 1’nci disk bölümümüzün üzerine gelerek üst bölümde ki menüler yardımıyla “Boyutlandır / Taşı” seçeneğini işaretliyoruz. Bu seçenek karşımıza genişletme seçeneklerini çıkartacaktır. Şayet tüm disk alanını tek bir bölüme vermek istiyorsanız aşağıda ki değerler ile devam edebilirsiniz ;

Son olarak “Apply” ( Uygula ) butonuna basmanız yeterli olacaktır. Disk bölümüne göre bu işlem biraz uzun sürebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir