Neden VPN Kullanılıyor?

VPN ( Virtual Private Network ), internet bağlantılarının, bağlantı kurulan sunucu üzerinden çıkış yapmasını sağlayan bir teknolojidir. Kurulan bu bağlantı sayesinde, internet çıkışları uzak sunucu üzerinden yapılır.

Konunun sık sık gündeme gelme nedeni, erişim engellemeleri kanalı ile gerçekleşiyor. Yapılan engellemeleri, VPN bağlantıları ile aşmak mümkün ancak yazımızda bu işlem ne kadar sağlıklı, hangi durumlarda kullanmalıyız gibi konuları irdeleyeceğiz.

Öncelikle nasıl çalışır? 

Basit anlamıyla, VPN kurulan bir tünel üzerinden bilgiyi karşı bilgisayara aktarır ve yanıtını o bilgisayardan alır. Doğru kullanımda, güvenli bir internet bağlantısı sağlar.

Doğru kullanım ne ki? 

Ofislerimizde, veri merkezlerimizde bulunan sunuculara herkesin erişmesini istemeyiz. Ofisimizde konumlandıracağımız bir VPN sunucuya kullanıcı adı ve şifre ile erişim sağlayarak, ofisimizde gibi çalışabiliriz. Böylece sadece şifre güvenliği ile hem iç ağımızı izole etmiş hemde ihtiyaç halinde erişime açık konuma getiririz.

Yasal mı? 

Konu ile ilgili bir yasaklama yok. Ancak, doğru amaç için kullanılmadığında yasal olmaktan çıkıyor.

Nasıl yani? 

Şöyle ki, günümüzde kötü niyetli kişiler VPN sunucular üzerinden yasadışı işlem yaparak izlerini kaybettirebiliyor. Maalesef bu hizmetleri aylık 10-20 TL arasında kiralayabilmek mümkün. Hal böyle olunca, yapılan yasa dışı işlemlerinde çözümlenmesi zaman alabiliyor, hatta bazen mümkün olmayabiliyor.

Örneğin bilindiği üzere çalıntı kredi kartları üzerinde yaygın olarak kullanılan bir servis. Hal böyle olunca, siz çalınan kredi kartınızı kimin kullandığını bulamıyorsunuz. Bu işin bize bakan tarafı…

VPN Servisleri Engellenir mi? 

Ülkemizde engelleme ile ilgili bir çalışma var ancak, servislerin çeşitliliği ve kullanılan protokol, ip adresi, port gibi parametrelerin farklılığı nedeniyle neredeyse imkansız hale geliyor.

Riskleri nedir? 

Kendinize ait olmayan sunucularda, trafiğinizin dinlenebileceğini unutmayın. Sizin bağlantı kurduğunuz sunucu sahibi yaptığınız işlemleri belli ölçekte takip edebilir. Hal böyle olunca bir çok kullanıcı gizleniyorum derken, bilgilerini farklı kişilerle paylaşmış oluyor.

1 Comment

  1. Bu makale bana çok yardımcı oluyor! Bunu beğendim! Teşekkürler sevgili arkadaşım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir