MX Backup Nedir? Mail Yedekleme Nasıl Yapılır?

Mail Yedek

 

Gelişen teknoloji ile birlikte maillerimizin hayatımızın ne kadar içine girdiği malum. Teknoloji ayağı bulunan firmaların tamamı faks, kargo ile gönderilen evrakların büyük bölümünü artık mail trafiği üzerinden aktarıyor. Durum böyle olunca, kullanıcıların maalesef arada kaybolacak tek bir maile bile tahammülü olmuyor. Bizde tam bu noktada çözüm olabilecek, ETRN olarakta anılan MXBackup hizmetinden bahsediyor olacağız.

MXBackup hizmetleri, genel hatlarıyla kapınıza gelen postacınızın sizi evde bulamaması üzerine mektubunuzu komşunuza teslim etmesi ve eve döndüğünüzde komşunuzun size teslim etmesi döngüsünde çalışır. Burada ki rolü ise komşunuz olmasıdır.

2’ncil olarak, önceliği düşük tanımlanan bir MX Backup sunucusu, 1. öncelikli MX’e ulaşılmadığında maillerin tamamını kuyruklamaya başlar. Kuyrukladığı mailleri ise, belirlenen periyodlarda 1’ncil sunucuya aktarmaya çalışır. Böylece, down olan asıl sunucunuzu ayağa kaldırdığınızda 2’ncil sunucu maillerini teslim ederek döngünün başına döner. Bu yapıda MX Backup olarak kullandığımız sunucu down olsa da çalışmamızı etkilemeyecektir. Aynı düzen ile sınırsız sayıda MX Backup sunucusunu öncelik ayarları ile MX sırasına dizerek dilediğimiz kadar sunucu ile yedeklilik sağlayabiliriz.

MX Yapılandırması ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

1’ncil sunucunuzda hiçbir zaman problem yaşamamanız dileğiyle.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir