Microsoft Socl Nedir?

Birkaç ay önce, Microsoft’un “yanlışlıkla” internete açtığı Tulalip adındaki sosyal ağ sitesi projesinin adını Socl olarak değiştirdi.

Sosyal ağ sitelerinin bir numarasının, içeriğiyle, kullanıcı sayısıyla, uygulamalarıyla, topluma açık ve erişilebilir, kolay kullanılabilir oluşuyla Facebook olduğunu hepimiz biliyoruz. Google’ın çıkarttığı, Facebook ve Twitter’ı harmanlayan Google+, karmaşık arayüzü ile biraz geri planda kaldı. Şimdi, Microsoft da Socl atağına geçti.

Birkaç ay önce, Microsoft “yanlışlıkla” internete açtığı Tulalip adındaki sosyal ağ sitesinin (projesinin) adını Socl olarak değiştirdiği öğrenildi. Tulalip sitesi yanlışlıkla internet açılmış, sonrasında sitede aşağıdaki duyuruyu yapmışlardı.

“Geldiğiniz için teşekkürler.

Socl.com Microsoft Research’ün dahili bir tasarım projesidir ve yanlışlıkla internette yayınlanmıştır. Bu gerçekten de yanlışlıkla oldu.”

Davetiye isteyerek inceleme şansı bulduğum Socl’ın, Microsoft’un arama motoru Bing ile etkileşimi, tasarımı ve aramalarınızın, Facebook durum güncellemeleri gibi paylaşılabilmesi, yorum yapılabilmesi, aradığınız şeyleri arkadaşlarınızın görebilmesi özellikleri dikkat çekiyor.

Yakında tamamlanması beklenen proje, ilk etapta davet sistemi ile kendisine kullanıcı arayacak. Bakalım Socl, Apple’ın Ping adlı projesi gibi çöp mü yoksa Facebook’a gerçek bir rakip mi olacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir