Londra 2012 Atlama [Doodle]

Google, 2012 Londra olimpiyatları ile ilgili Doodle çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

27 Temmuz – 12 Ağustos 2012 tarihleri arasında Londra’da düzenlenecek olan Olimpiyatlar için, atlama dalının sembolünü Doodle olarak şu anda Google‘dan izleyebilirsiniz.

Bildiğiniz üzere Google, dün de Okçuluk için bir Doodle hazırlamıştı.

Atlama, olimpik branşlar olarak Sırıkla Yüksek Atlama, Uzun Atlama, Üç Adım Atlama, Yüksek atlama, Su Sporu olmak üzere 5’e ayrılıyor. Google’ın doodle olarak sembolize ettiği dal Su Sporları’dır.

ATLAMA ( SU SPORU )

19. yüzyıla kadar atlama deyince akla gelen çivileme atlayışlardı. Taklalar, burgular ya da ters atlayışlar bilinmezdi. Daha sonra özellikle panayırlarda gösteri yapan cambazların gayretleriyle birbirinden ilginç atlama stilleri geliştirildi. 1900’lü yıllardan itibaren atlama cimnastikle yüzmenin birleştiği bir spor dalı haline geldi. İlk kez 1904 yılında olimpiyat programına alınan atlamada yarışmalar bugün iki dalda yapılmaktadır. Bayanlar 1912’den bu yana kule atlamada, 1920’den bu yana ise tramplen atlamada olimpiyatlarda yarışmaktadırlar. 2000 yılından beri her iki atlama branşında senkronize (çiftler) atlayışlar da düzenlenmektedir. ( Kaynak : Vikipedia )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir