Load Balance nedir?

Load Balance, Türkçe’de Yük Dengeleyici anlamına gelmektedir. Ancak bu terim, sistem yöneticileri tarafında yük dengelemekten daha fazla konuyu temsil eder.

Örnek olarak 2 adet 8 Mbit bağlantıyı, balance ederek internet bağlantınızı 16 Mbit’e çıkartabilirsiniz.

Bu method, Türk Telekom tarafından verilen maximum bağlantının 2 Mbit olduğu günlerde birçok İnternet Cafe tarafından tercih edilmekteydi. Hatta hatların aynı omurgada bulunmama zorunluğu, farklı sağlayıcılardan alınan internet hizmetinin tek bir çatı altında balance edilmesi ile, bağlantı kopması gibi problemler en aza indirgenmiş oluyordu.

Örneğin KabloNet üzerinden alınan 2 Mbit ve Telekom tarafından temin edilen 8 mbit bağlantı balance edilerek, 10 Mbit olarak kullanılabiliyor. Bu durumda bağlantılardan herhangi bir tanesinin kopması durumunda diğer hat işlevini yerine getirmeye devam ediyor.

Ancak, günümüzde bağlantı hızlarının yükselmesi ve Fiber hat ile düşük maliyetlerle sorunsuz sağlanan hatlar nedeniyle, bu yapıya çok fazla rastlanılmıyor. Yine de işini riske atmak istemeyen şirket yapılandırmaları tercih edebiliyor.

Bahsetmek istediğim diğer Load Balance yapısı ise Network üzerine alınan yükün sunucular üzerinde eşit olarak paylaştırılması ve performans kazancı için kullanılan türüdür. Bu yapı, ziyaretçi sayısı yüksek projeler üzerinde birden fazla Web sunucusu, bir veya daha fazla File Storage ile bir veya daha fazla veritabanı sunucusu yapısı ile yaygın olarak kullanılıyor.

Ziyaretçi talepleri, Load Balancer yapısına giriş yaparak, Web sunucuları üzerinde eşit olarak paylaştırılıyor. Bu şekilde maliyet artsada, sunucular üzerinde ki yük ve erişim hızı artıyor. Tabii ki bu yapının erişim oranını arttırması en göz önünde bulundurulan avantajı. Şöyle ki, web sunucularınızdan bir tanesi devre dışı kalsa bile yük diğer sunucular üzerine dağıtılıyor.

Load Balance yeteneği olan, pfSense ve benzeri cihazlara ait dökümanlara ilerleyen zamanlarda ilgili kategorilerden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir