Klout Nedir?

Klout Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Klout, en popüler sosyal medya ölçümleme araçlarından birisidir. Klout, sosyal medya siteleri üzerinde bir kişinin ya da markanın ne kadar popüler olduğunu, kimleri hangi kelimelerle nasıl etkilediğini gösteren bir internet sitesidir. Klout ilk olarak bir Twitter uygulaması olarak ortaya çıkmıştır. Twitter takipçi sayısı ve takipçilerin sizi retweet etme oranları ve sizinle diyalog kurmalarına bağlı olarak bir klout score adında klout puanı atamaktadır her kullanıcıya. Klout popülerleştikçe ölçümlemede kullandığı sosyal medya sitelerinin sayısı da artmıştır, Facebook, Youtube, Tumblr, Blogger, Linkedin, Foursquare, Instagram gibi internet sitelerindeki popülerliğiniz de klout puanınıza etki etmektedir.

Klout Score ya da Klout Puanı

Klout score ya da puanı 1 ile 100 arasında değişiklik gösterir. 1 en kötü, 100 ise en iyi klout derecesidir. Klout aslında sadece bir puandan ibaret de değildir, sosyal medyada kimleri etkilediğinizi, kimlerden etkilendiğinizi, hangi kelimeler ya da konularda etkili olduğunuzu da size gösterir.

Klout’a Twitter ya da Facebook ile üye olup giriş yaptıktan sonra sosyal medya hesaplarınızı Klout’a tanıtarak sosyal medya verilerini elde edebilirsiniz.

Klout puanınızı ölçerken sadece follower ya da beğenen kişi sayısına bakmaz, retweet edilme sıklığınız, gönderilerinizin beğenilmesi ya da yorum yazılması, sizden bahsedilme oranlarını da dikkate alır. Klout’ın başarısı da aslında bu şekilde geniş yelpazeli algoritmasında yatmaktadır.

Klout ne işe yarar – Klout nasıl kullanılır

Klout’da sadece puanınıza bakıp çıkarsanız çok da bir işinize yaramaz. Sizinle sosyal medyada sıklıkla iletişim kuran kişi ve hesapları tespit edip, onlarla diyaloğa girme anlamında sizi yönlendirici bir araç olarak da bakarsanız işinize yarar.

Ayrıca rakip kişi, ürün ya da markaların klout score’larına bakıp kendi sosyal medya başarınızı onlarla kıyaslamanız ve başarılı olup olmadığınız tespitini yapma açısından da faydalı bir hizmettir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir