IP Adresi nedir?

IP Adresi ( Internet Protocol Address ), ağda çalışan cihazların birbirleri ile haberleşebilmesi için belirleyici numaradır. Bugün vazgeçilmezimiz olan internet teknolojisinin temelinde de IP adresleri bulunmaktadır.

IP Adresi Nasıl Çalışır?

Temelde kimlik olarak çalışan numaranız ile gönderdiğiniz isteklerin yanıtı yine bu adrese döner. Genel olarak IP adreslerini akılda tutmak zor olduğu için bu istekler DNS ile yapılsa da ( google.com gibi ) temelinde evrilerek IP adresi üzerinden veri akışı gerçekleşir.

Statik IP Nedir?

İnternet Servis Sağlayıcınızdan evdeki/iş yerinizdeki internet bağlantınız için ekstra ücret ile kiralayabileceğiniz statik IP hizmeti, IP adresinizin her zaman sabit olmasını sağlar. Genel olarak güvenli erişimlerde tercih edilen bu hizmetin, standart ev kullanıcılarına herhangi bir katkısı yoktur.

Dinamik IP Nedir?

Dinamik IP adresi, sabit olmayan, değişkenlik gösteren IP Adresi anlamına gelmektedir. Örneğin, dinamik IP adresi kullanıyorsanız, evdeki modeminizi yeniden başlattığınızda internete çıkış yaptığınız IP adresi değişecektir. Bununla birlikte, operatör kaynaklı gerçekleştirilen bir çalışmada da IP adresinizde değişim olacaktır.

IP Sorgulama

IP Sorgulama işlemini, bir çok web sitesi üzerinden yapabilirsiniz. Bunun için Google üzerinde “IP Adresim Nedir” şeklinde bir arama yapmanız yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir