İnternetten Vatandaşlık Veren Ülkeler

Bazı ülkeler iç problemleri ile uğraşırken, bazı ülkeler gerek fazla gelişmişlikten gerekse girişimcilerin ülkelerini maddi olarak daha ileriye taşımaları için internet üzerinden vatandaşlık veriyor. Peki Estonya vatandaşı nasıl olunuyor, Estonya vatandaşlarına nasıl imkanlar sağlıyor?

Estonya, 1990’lı yılların başında ekonomik özgürlüğünü eline almış bir ülke. Estonya’nın en ileride olduğu konu belkide e-devlet sistemi. Toplam 1.3 milyon nüfusu bulunan ülkede neredeyse herşey çipli bir kart ile işliyor.

Bu gelişmişliğe ek olarak 2014 yılının Aralık ayından itibaren, “e-vatandaşlık” hizmetini devreye aldı. E-vatandaşlık sayesinde ülkede olmadan hatta hiç gitmeden internet üzerinden vatandaş olmanıza, şirket kurmanıza olanak sağlıyor.

E-VATANDAŞ Nasıl olunuyor?

E-vatandaş olmak için tek yapacağınız harcama 100 Euro. Bu ödeme karşılığında dijital bir kimliğiniz oluyor. Üstelik ülkede oy verme, Estonya’da oturum izninide sağlıyor.

Şirket kurabilmek içinde önce ülkede Banka hesabı açtırmak, şirketinizi internet üzerinden banka ile ilişkilendirmek ve yine internet üzerinden bir kaç kontrat imzalamanız gerekiyor.

Türkiye’de şu anda yaklaşık 100 kadar Estonya’lı girişimci bulunuyor.

E-vatandaşlık toplam 3 hafta sürüyor.

Neden Estonya’da Firma? 

En büyük tercih sebeplerinden birtanesi, Estonya’nın girişimcilere sağladığı verfi muafiyeti.

Başvuru Sırasında Gerekli Bilgi ve Belgeler

  • İsim ve diğer kimlik bilgileriniz
  • Pasaport fotoğrafınızın taranmış dosyası
  • Kimliğinizin taranmış dosyası
  • E-Oturuma neden başvurduğunuza dair açıklayıcı bir yazı. Sınır güvenliği ve polis tarafından yapılacak araştırmada bu bilgileriniz kullanılacaktır.
  • 100 Euro ID kart ücreti. Kredi kartı ile ödeyebiliyorsunuz.
  • Kartınızı teslim alacağınız adres

Kartınızı teslim alacağınız adres Estonya’nın konsolosluğunun olduğu bir ülke olması gerekiyor. ( Tam liste ) Ülkemizde mevcut.

Başvuru adresi : https://apply.gov.ee/

Her ne kadar düşük nüfusluda olsa, bu ülkenin teknolojinin imkanlarından faydalanmasını takdirle karşılıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir