İnternet Siteleri Nasıl Yapılır

İnternet Siteleri Nasıl Yapılır

Gelişen teknoloji ile birlikte, geçmişte lüks sayılan internet siteleri gereklilik haline geldi. Bugün şahısların bireysel blog sitelerinden, kobilere, orta ölçekli kurumlardan holdinglere kadar hemen herkesin bir web sitesi var. Bir web sitesi oluşturmak için tüm gereklilikler yazımızda yer alıyor.

Gereklilikler

Bir internet sitesi yapmak için öncelikle alan adı ( domain ) seçmemiz ve seçtiğimiz alan adının kayıt edilebilir durumda olması gerekiyor. Domain, web sitelerine giriş yaptığımız .com, .net, .org, .com.tr gibi uzantılara sahip olan isimdir. İsim bir nevi marka görevi gördüğünden, kolay yazılabilir ve hedefimizi anlatabilir olmalıdır. Alan adı sorgulama ve müsaitlik durumunu satın alma işleminin yapılacağı web sitesinden yapabilirsiniz. Ülkemizde bu alanda İsimtescil ve Natro gibi firmalar öne çıkmış durumdadır.

Alan adımıza karar verdikten ve kayıt ettikten sonra, işaret edeceği ve web sitemizin çalışacağı, ihtiyaçlarımıza uygun hosting paketini kiralamamız gerekiyor. Paket özellikleri tamamen ihtiyaçlarınıza bağlıdır. Örneğin 5 personeliniz varsa 5 adet e-posta hesabınıza ihtiyacınız olacağını düşünerek, bu özelliği karşılayan bir paket seçebilirsiniz.

Web sitemizi henüz yayına açacağımız için, hosting detaylarında yer alan alan, trafik gibi parametrelerden bu yazımızda bahsetmeyeceğiz.

Site Nasıl Yapılır? 

Tüm gereklilikleri karşıladığımıza göre artık site yapım hazırlıklarına başlayabiliriz. Bu noktada bir seçim yapmamız gerekiyor.

Gelişmiş içerik yönetim sistemleri ( Joomla, WordPress ) bilgisayar kullanmayı bilen herkese, basit adımlarla kendi sitesini tasarlatabiliyor. Yapmak istediğimiz giriş seviyesinde bir web sitesi ise, bu tarz yazılımlar ile kodlama, tasarım bilgimiz olmadan kendi sitemizi yapabiliriz. WordPress yazılımı bugün global olarak binlerce web sitesinin alt yapısıdır. Eklentiler ile özelleştirilebilen yapısı sayesinde, profesyonel bir görüntü ile hizmet verebilir.

Hazır yazılımlardan OpenCart yazılımı ise, E-ticaret gereksinimlerinin bir çoğunu karşılıyor. Tasarlamak istediğiniz site bir ürün satış sitesi ise, mutlaka bu yazılımı denemenizi öneririz. WordPress gibi OpenCart içinde özel tasarım hizmeti veren firmalardan tasarım satın alabilir ya da sizi yansıtan tasarımlar yaptırabilirsiniz.

Ancak, ihtiyacımız olan profesyonel görüntüsü olan özelleştirilmiş bir web sitesi ise, bu çözüm için bir web tasarım firması ile anlaşmanızı öneririz. Örnek üzerinden, çok gelişmiş bir e-ticaret sitesi ile internete açılmak istiyorsanız, hazır yazılımlar bu aşamada ihtiyaçlarınızı karşılamayacaktır.

Ek alternatif olarak, WordPress yazılımı işinizi görüyor ancak tasarımından memnun değilseniz, yalnızca WordPress tema ( görünüm ) hizmeti satın alabilirsiniz.

Fiyatlar

Web tasarım fiyatları minimum 1000 TL’den başlayan ve taleplerinize göre şekillenen yelpaze içerisinde fiyatlandırılır. Ancak profesyonel bir görüntü için bahsettiğimiz minimum tutarı gözden çıkarmanız gerekiyor.

İleri seviye e-ticaret projeleri için 100.000 TL gibi rakamlarda teklif alabilirsiniz.

Sonuç

Vaktiniz varsa öncelikle hazır yazılımları test etmenizi öneririz. Bugün hemen hemen her hosting firması bu yazılımlar için otomatik kurulum araçları sağlıyor. Bununla birlikte arama motorları ve YouTube gibi platformlarda eğitim makaleleri ile videolar yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir