Sistem Yöneticileri için değişmez 3 kural

Sistem yöneticileri, herhangi bir network yapısında, yapının yönetimsel süreçlerinde rol alan bireylerdir. Sistemin büyüklüğü ile doğru orantılı stres altında sağlıklı süreç işlemlerini yönetmek ve karar almak için değişilmez/vazgeçilmez 3 kural olduğunu düşünüyorum. Yazı, hali hazırda bu işi yapan tecrübeli arkadaşlar için tekrar, yeni başlayanlar içinse bilgi niteliğinde olacaktır.

1. Yedek, Yedek ve Yedek

Herşeyin düzgün gittiğine inanıp, “Hiç bir şey olmaz” cümlesini zaman zaman kullansakta evde kullandığımız kişisel bilgisayarlarımız ile doğrulanan “Olur” anti tezi bulunur. Herşeyin normal gittiğine inandığınız anda bile yapınıza ait yolda küçük bir taş çıkabilir önünüze. Bu taş yapının en küçük organını ya da mekanizmasını etkileyebilir. Bu nedenle değişilmez kural serimiz Yedekleme işlemi ile başlıyor.

Yedeklemeye başlamadan önce analiz etmemiz bir kaç nokta bulunuyor.

a. Yedeklerimizi almak için yeterli disk alanımız var mı?
b. Yedekleme işlemlerimizde hangi yazılımı tercih edeceğiz?
c. Yedekleme periyod ihtiyacımız nedir?

Tüm bu soruların cevabını verdikten sonra düzenli olarak yedeklerimizi alıp, doğrulamamız bölünen uykumuzdan daha rahat uyanmamızı sağlar. Bu şekilde daha az zarar verecek felaket senaryoları derleyebiliriz.

2. Komut satırını sevmek

Windows sistem yöneticileri, UI açısından kolaylığa alışık olsa da bazı işlemlerin komut satırından yürütüldüğünü bilirler. Linux/Unix yöneticileri içinse komut satırı hem kolaylık hem mecburiyettir. Sistemin giriş işleminden itibaren, log izleme, dosya düzenleme gibi tüm işlemler komut satırından yürütüldüğü için yönetim bu satırları sevmek ile başlıyor. Düzenli log konfigürasyonu ile sistemin üzerinden geçen tüm yükü takip edebiliyoruz. Windows tarafında standart olarak bu işlemler notepad benzeri araçlar ile aç/kapa mantığı ile işliyor. Log takibi, Linux’u windows’a tercih etmemin temelinde yatan sebep diyebilirim.

Her ne kadar siyah üzerinde beyaz yazıları izlemek zaman zaman göz yorsada, zevk almayı bilmek gerekiyor.

3. Otomasyonu sevin, tembel olun

En iyi sistem yöneticisi, en tembel olandır.

Gerçekten bu cümleyi seviyorum. Başında durduğumuz yapıda ki otomatize edilen her işlev bizi biraz daha tembelleştirir. Tembel olarak nitelendirdiğim durum tamamen boş zamanın artışından ibaret. Yedekleme işleminin otomatize edilmesi, geri dönüp yedeklerim varmı diye düşünmemize engel olur. Servislerimizi kontrol edecek otomatize bir monitör sistemi sistemimizin durumunu bize bildirir böylelikle her sunucuya girip çıkmak ile kaybedeceğimiz zamanı hediye eder.

Rutin kontrolleri, işlemleri yapacak olan her türlü otomatize işlem, bizi biraz daha tembel/iyi yapar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir