İç SEO nedir, nasıl yapılır?

İç SEO, Arama motorlarında görünür olmak için, dışarıdan yapılan backlink, makale satın alma gibi işlemler dışında sitemizin özen gösterilmesi gereken bir parametresidir. Peki İç SEO nedir? Nasıl Yapılır? Nelere dikkat etmemiz gerekir?

Yinelenen ( duplicate ) içerik algılanmaması için, başlık ve descriptionlara dikkat…

Sitenizde odaklandığınız kelimeyi minimum sayfa başlığında kullanmanız yararınıza olacaktır. Örneğin, “hata” kelimesine odaklandıysanız bu kelimeyi birden fazla sayfanın başlığında kullanmamaya çalışın. Elbette bazı durumlarda aynı konuyu içeren kelime geçebilir ancak sizin bilinçli olarak birden fazla sayfanın başlığında aynı kelimeyi kullanmanız yinelenen içerik olarak algılanabilir.

Internal linkler

Yazılarınızda çok sık olmamakla birlikte diğer sayfalarınıza atıfta bulunarak linkler bağlayın. Bu şekilde doğru yönlendirmeyi site içerisinde bulabileceklerine işaret edersiniz.

WordPress sitelerde sıkça kullanılan Yoast SEO eklentisininde yazı yazarken böyle bir uyarısı bulunuyor.

Kaliteli Dış linkler

Konu ile ilgili yapılan araştırmalarda, dışarıya yapılan bağlantıların çoğu zaman sıralamada pozitif etki sağladığı görülmüş. Tabii her siteye değil. Örneğin wikipedia gibi otoriter siteleri, yazınızın sonuna kaynak olarak eklemenizin sıralamanıza etkisi olacaktır.

Dış linkler için kalitesiz siteleri kullanmayın. Bu siteniz için negatif sıralama etkisi oluşturacaktır.

Aynı Kelime Farklı Link?

Sitenizde aynı metini içeren linklerin aynı adreste sonlanmasına dikkat edin. Örneğin bir yerde WordPress bağlantısı farklı bir adrese, farklı bir sayfada farklı bir adrese gidiyorsa bu durumunda sizin için negatif etkisi olacaktır. Özetle, benim SEO sayfam burasıdır diyerek tek bir noktada link sonlandırmak doğru olacaktır.

Uzun Metinler

İçerik girişi yaparken, 300 kelimenin altında kalmamaya çalışın. Unutmayın, uzun ve kaliteli içerikler, ziyaretçinin sitenizde daha uzun süre vakit geçirmesini sağlar.

Anahtar Kelime Kullanımı

Anahtar kelimenizi içeriğin her yerinde sık sık geçirmek yerine yalnızca ilgili noktalarında kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir