Google Motorola’yı küçültüyor

Google 4 ay önce tarihinin en pahalı satın almasını gerçekleştirerek devraldığı Motorola’yı küçültüyor.

Google 20 bin çalışanı olan Motorola’nın personelini azaltmayı planlıyor. Çıkarılacak personellerin ABD dışındaki Motorola merkezlerinden olacağı da konuşulanlar arasında.

İsmi açıklanmayan üst düzey bir Motorola yetkilisi, “Mobil cihaz birimini karlı bir şekilde çalıştırmak için çalışanlarımızın bir kısmını istemesek de işten çıkarmak zorundayız… Zor bir dönüş süreci geçiriyoruz ve bu dönemde işten çıkarılacak çalışanlara yeni bir iş bulmaları dahil her konuda yardımcı olunacak” dedi.

BİRÇOK TESİS KAPANIYOR
Google, Motorola’daki bu değişim süresince 94 üretim merkezini kapatmayı planlıyor. Motorola’nın ABD’nin California, Sunnyvale ve Çin’in başkenti Pekin’deki tesislerinin açık kalacağı, ayrıca Illinois eyaletindeki tesisinin de Chicago kentine taşınacağı konuşulanlar arasında.

Motorola’yı Mayıs ayında kesinleşen satın alımla 12,5 milyar dolara devralan Google’ın, akıllı telefon üreticisiyle nasıl bir ürün stratejisi benimseyeceği henüz bilinmiyor. Satın alımın ardından Motorola’da ilk olarak önemli kadro değişiklikleri yaşanmış ve CEO Sanjay Jha’nın yanı sıra üst düzey yöneticiler Christy Wyatt, Bill Ogle, John Bucher ve Juergen Stark şirketi terk etmişti.

Yeni yöneticiler arasında, Pentagon’un özel Ar-Ge kurumu DARPA’nın eski başkanı Regian Dugan bulunuyor. Mart ayında Google’a katılan Dugan, Motorola’daki teknoloji biriminin başında olacak. Diğer önemli yeni transferler arasında Amazon ve Nokia’da yöneticilik yapmış Mark Randall ve Marsh & McLennan danışmanlık şirketinin eski mali işler sorumlusu Vanessa Wittman yer alıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir