Google Arama Algoritmasını Güncelledi [2018]

Arama devi Google, 2018 yılı Nisan ayında arama algoritmasını güncellediğini duyurdu. Peki, bu algoritma değişikliği ile Webmasterlar için neler neler değişti?

Google Twitter hesabından yapılan resmi açıklama şöyle ;

Her geçen gün, arama sonuçlarımızı iyileştirmek için tasarlanmış bir veya daha fazla değişiklik hayata geçiriyoruz. Bazı güncellemeler dar ve sınırlı alandaki gelişmelere odaklanırken. Bazıları geniş ve kapsamlı değişiklikler içeriyor. Geçtiğimiz hafta geniş bir çekirdek “Google Arama Algoritması” güncellemesi yayınladık. Bunları rutin olarak yılda birkaç kez yapıyoruz.

Daha önceki güncellemelerde de olduğu gibi bazı sitelerin arama sıralamalarında düşüş veya yükseliş yaşaması normaldir. Sıralamada geriye düşen siteler için bir şeylerin yanlış gittiğinin düşülmemesi gerekir. Harika içerik oluşturmaya odaklanan sayfalar zamanla sıralamada hak ettiği yerlere ulaşacaktır.

Google‘ın her yıl bir kaç kez, arama motorlarını iyileştirmek için yaptığı çalışmaları biliyoruz. Bu kapsamda yapılan güncellemeler ile birlikte temel hedef, kullanıcıların doğru arama kelimeleriyle, doğru sonuçlara ulaşması oluyor. Ancak bu kez yapılan güncellemede kullanıcı geri dönüşleri biraz daha farklı.

Genel olarak yaptığımız site araştırmalarında, spam içeriklerle dolu haber sitelerinin, gerçek bilgiye odaklanan sitelerin üzerinde konumlandığını görüyoruz. Bu durum elbette site sahipleri için hit ve gelir kaybı anlamını taşıyor.

Geçtiğimiz yıllarda da benzerleri yaşanan durumlarda tek beklenti maalesef Google’ın bu durumu düzeltmesini beklemek oluyor. “Geçici” olarak adlandırdığımız bu süreçte, Google’ın 2018 yılında yaptığı ilk güncellemeyi, düzelteceği bir 2. güncellemeyi beklemekten başka çare kalmıyor.

Daha öncede olduğu gibi maalesef güncelleme ile ilgili bir detay açıklamada yer almıyor. Yalnızca “Kaliteli içeriklerin” zamanla hakettiği noktaya geleceği konusu vurgulanıyor. Bu durumda zaten kaliteli içerik üreten web sitesi sahiplerinin ne yapması, nasıl düzeltmesi gerektiği konusunu soru işareti haline getiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir