Cache ( Önbellek ) nedir? Nasıl Temizlenir?

Cache ( Önbellek ), basit anlamı ile ziyaret ettiğiniz sitelere ait bilgilerin kısa süreli olarak bilgisayarınızda/tarayıcınızda saklanma durumudur. Önbellek işlemi ziyaretçi tarafında hızlı tarama sonuçları verirken, sitenin çalıştığı sunucu tarafında da yük azalta işlemini bir arada yapar.

Cache, Önbellek

Standart olarak, Bir siteyi ziyaret ettiğinizde, öncelikle DNS sorgulamasından aldığınız IP yanıtı dahil olmak üzere, statik objelerin ( resim, css ) tamamı tarayıcınız ve bilgisayarınızda geçici olarak depolanır. Geliştiriciler tarafından ek parametre belirtilmemişse, bu süre bir kaç dakika ile sınırlı kalacaktır. Ancak, Geliştirici ya da karşı sistem yöneticisi Cache için farklı bir yapılandırma kullanıyorsa, bu durum kullanılan cihaz ile tarayıcınız arasında gerçekleşir.

Örnek olarak, HataNerde.com üzerinde yeni bir yazı yayınlanana kadar tüm objeleri cache üzerinden size gösteriyoruz. Yeni bir yazı yayınlandığında tüm objeler temizleniyor ve yeni hali ile taramaya devam ediyorsunuz.

Tarayıcı Önbelleğimi Nasıl Silebilirim? 

Chrome, Firefox tarayıcılarında Ctrl+Shift+Delete tuşlarına bastığınızda “Önbellek Silme Ekranı” çıkacaktır. Bu ekrana Chrome üzerinde aşağıda ki gibi ulaşabilirsiniz.

Chrome Cache Temizlemek

Açılan ekranda silmek istediğiniz objeleri seçerek, “Sil” demeniz yeterli olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir